Zanim las obudzi się w pełni z zimowego letargu przyglądamy się zielonym wzorom, które zwłaszcza teraz wyróżniają się, z szarego runa puszczy. Mchy, choć z daleka wydają się bardzo podobne, z bliska okazują się `zaskakująco różnorodne - w Polsce występuje ich aż kilkaset gatunków. Różnią się kolorem i kształtem, pokrywają tereny bagienne i wspinają się po pniach drzew, mogą się pojawić nawet na bardzo ubogich, skalnych siedliskach.
Ich znaczenie dla lasu jest ogromne. Nie tylko chronią powierzchnię gleby przed erozją, ale również ją wzbogacają. Magazynują wodę utrzymując w lesie wilgoć i obniżając temperaturę, a dla zwierząt stanowią pokarm przez cały rok. Rośliny dzięki mchom mają dostęp do pełni składników odżywczych. Ptaki i ssaki wykorzystują je do uszczelniania dziupli i gniazd, a dla owadów, pająków i drobnych kręgowców mchy stanowią doskonałe schronienie.
Mchy, choć porastają drzewa, to nie są pasożytami. Odżywiają się przeprowadzając samodzielnie proces fotosyntezy. Gdy pochylimy się i przypatrzymy z bliska, dostrzeżemy struktury przypominające łodygi i liście. Woda pobierana jest właśnie przez listki, tu również odbywa się fotosynteza. Na ulistnionych łodyżkach znajdują się organy płciowe produkujące gamety.