Większość z nas sądzi, że wiewiórki mieszkają w dziuplach wykutych wcześniej przez dzięcioły. Rzeczywiście, wybierają takie miejsca na zimowe kryjówki, jednak równie często, a może nawet i częściej budują gniazda tak samo jak ptaki. 

Wydaje nam się również, że wiewiórki odżywiają się wyłącznie pokarmem roślinnym. Tymczasem,

te urocze skądinąd zwierzęta, chętnie polują na pisklaki, wyjadają jaja, a nie pogardzą też owadami.

Żywot wiewiórek nie trwa zbyt długo. Zazwyczaj osiągają wiek czterech lat. Bardzo często padają ofiarą kuny, która równie dobrze wspina się i skacze po drzewach jak one. Ryzykowne i krótkie życie wiewiórek rekompensowane jest ich licznym potomstwem. Dojrzałość płciową uzyskują już po ukończeniu pierwszego roku życia. Mogą mieć aż trzy mioty, a w każdym z nich przychodzi na świat nawet siedmioro młodych! 

Wiewiórki zamieszkujące puszczę są zazwyczaj płochliwe i rzadko pozwalają na bezpośredni kontakt. Tym razem było inaczej. Jedna z nich, zajęta poszukiwaniem ukrytych w ściółce nasion grabu nie zwracała na nas uwagi. My także przeszlibyśmy obok,  zupełnie nieświadomi, gdyby nie głośny wrzask kilku sójek. Ptaki chyba z zazdrością obserwowały jak rude kity zjadają im przysmaki.