Kozły dużo wcześniej zrzucają poroża od jeleni. Najstarsze samce jako pierwsze tracą parostki, bo już w połowie października. Młodsze powinny zrzucić stary oręż do końca grudnia.

Parostki zbudowane są z tkanki kostnej i wyrastają z możdżeni, czyli wyrostków kostnych znajdujących się na czole samca. Są to dwa „guziki”, które możecie obserwować na głowie nagranego młodzieńca.

Pierwsze zalążki parostków wytwarzają się już w pierwszym roku życia, ale mają one kształt ledwie widocznych narośli. Dopiero w drugim roku pojawiają się właściwe parostki, które zazwyczaj jeszcze nie są rozwidlone i mają postać tyk. Najbardziej rozbudowany oręż noszą samce w wieku 6 - 7 lat. Ich parostki osiągają do 30 cm długości, rozwidlają się na dwie odnogi, są znacznie grubsze niż u młodych osobników i bogato uperlone. Proces budowy nowego poroża trwa bardzo szybko. Nowy oręż jest już w pełni uformowany na wiosnę.

Na filmie młody kozioł odpędza od lizawki sarnę. Jest to dobra okazja, by zaobserwować różnice w płci. Oprócz możdżeni, a następnie poroża, które pojawia się oczywiście wyłącznie u samców, na pewno zwrócicie także uwagę na inny kształt głowy. Drugą cechą samca jest tzw. „pędzel”, czyli widoczna pod brzuchem kępka włosów. Ostatnią wreszcie cechą, wyraźnie różnicującą zwierzęta, jest inny kształt lustra, czyli widocznej na zadzie bardzo jasnej plamy.