Borsuk, to największy przedstawiciel łasicowatych w Puszczy Białowieskiej. Ciekawe, że jego zachowania wciąż są jeszcze dość słabo poznane. Obserwacji nie sprzyja nocny tryb życia zwierząt i ich podziemne kryjówki                                                                            .

Młode borsuki są niezwykle ciekawe świata. Otoczenie nory nudzi im się dość szybko, więc szukają każdej okazji, aby zajrzeć nieco dalej do puszczy. Szóstka śmiałków właśnie rozpoczęła samodzielną przygodę. Z oddali obserwowałem jak ochoczo dreptała w wysokiej trawie, a metrowe łany rozchylały się pod drobnymi stopami. Nagle, ostatni w szeregu maruder, odłączył się od rodzeństwa i ruszył w moim kierunku. Kilkanaście metrów pokonał błyskawicznie, a ja, zdumiony, miałem go już po chwili na wyciągnięcie ręki. 

Nieco zdezorientowany wydałem z siebie głośne „puuu”, a on podskoczył, stanął dęba i odpowiedział szorstkim głosem. „Kichający wąż!” - pomyślałem, ale przecież nigdy wcześniej nie słyszałem podobnego dźwięku. Choć mały borsuk nie za bardzo miał ochotę odejść, to przepędziłem go jak najszybciej, aby pobiegł za rodzeństwem.