Samotny, przemoknięty ryś odwiedził w deszczowe popołudnie niewielką polanę. Zdenerwowane ptaki głośno skrzeczały, a ich okrzyki mogły być na tyle dokuczliwe, że krótko zamiauczał i oddalił się truchtem.
Ryś jest jedynym przedstawicielem zwierząt kotowatych w Puszczy Białowieskiej, ale spotkanie z nim należy do rzadkości. Aktywny jest głównie nocą i prowadzi samotny tryb życia. Poluje z zasadzki, przede wszystkim na sarny. Swoje ofiary ukrywa pod gałęziami, liśćmi i mchem, bo nie jest ich w stanie zjeść na raz. Do zdobyczy powraca więc przez kilka następnych dni, choć często się zdarza, że inne drapieżniki wykradają mu pokarm. W ciągu roku może upolować nawet 200 saren.
Rysie mają krótki ogon, przez co nie wspinają się na drzewa tak chętnie, jak koty z długimi ogonami. W odróżnieniu także od większości kotów, ryś lubi wodę i chętnie pływa. Charakterystyczne pędzelki za uszami służą drapieżnikowi do namierzania ofiary nocą, delikatne włoski wychwytują najmniejsze drgania unoszące się w powietrzu.