Przełom zimy i wiosny to czas gdy jelenie zrzucają poroża. Najwcześniej, bo już pod koniec lutego, swoje okazałe wieńce tracą najsilniejsze byki. Młode samce mogą nosić poroża nawet do kwietnia. W miejscu zrzuconych tyk bardzo szybko pojawią się jednak nowe, często większe odrosty, poroże jeleni jest jedną z najszybciej odnawiających się tkanek u zwierząt.

Być może ktoś z naszych czytelników znajdzie w trakcie leśnej wędrówki leżący wśród zarośli wieniec. Z własnego doświadczenia wiemy, że na najpiękniejsze okazy trafia się zupełnym przypadkiem. W takiej sytuacji możecie zabrać je na pamiątkę do domu, zbieranie poroży jest całkowicie legalne. Dla wielu miłośników przyrody szukanie jelenich zrzutów stało się nawet wciągającym hobby. Pamiętajcie jednak, by przy okazji poszukiwań w żadnym wypadku nie płoszyć zwierząt.

Niestety, w ostatnich latach coraz częściej dochodziło do nieetycznych zachowań przy zbieraniu poroża. Niektórzy zbieracze zaczęli celowo tropić duże chmary jeleni, a następnie straszyć zwierzynę, licząc na to, że w ucieczce samce zgubią wieńce. Takie zachowania są niedopuszczalne i karane! Uciekające w panice zwierzęta narażone są na krzywdę.