Gdy trzmielina zrzuci liście, kusi ptaki soczystymi owocami. Nie ma się co dziwić, gdyż wyglądają naprawdę zjawiskowo. Otoczone różową torebką, pomarańczowe wnętrza owoców, kryją w sobie dodatkowo białe nasionka. Trudno ich nie zauważyć. Nie bierzmy jednak przykładu z ptaków! Dla ludzi owoce trzmieliny są niestety trujące, a spożycie ich może się skończyć tragicznie.

Na trzmielinie zatrzymuje się wiele gatunków ptaków. Kto rozpozna dzisiejszych amatorów różowych owoców? Przyjrzyjcie się uważnie - ptak jest wprawdzie wielkości wróbla, ale już z daleka widać cechę, która odróżni go od popularnego „Elemelka”. To czarne plamki na polikach zdecydowanie mówią nam, że mamy do czynienia z mazurkami. Znacznie już trudniej będzie odróżnić samca od samiczki, są niemal identyczne.

Mazurki najczęściej spotykamy na skraju Puszczy Białowieskiej, tam gdzie las sąsiaduje z polami uprawnymi, łąkami, blisko pierwszych zabudowań. Są bardzo wdzięcznym obiektem obserwacji, również dlatego, że nie przeszkadza im specjalnie obecność człowieka. Także w trakcie wycieczek do akwenu w Topile, do mazurków udaje nam się podejść naprawdę blisko.