Trwa sezon godowy jeleni, a dwunastak, którego oglądamy na filmie jest prawdziwym szczęściarzem. Już drugi rok z rzędu z powodzeniem odgania inne jelenie, zatrzymując dla siebie najliczniejszą chmarę łań.
Nasz bohater jest też doskonałym przykładem, że budowa poroża nie przesądza o wieku jelenia. Byk ten, zarówno w ubiegłym roku, jak i dwa lata temu, na każdej tyce miał po sześć rozgałęzień. W tym roku jest dwunastakiem nieregularnym, co oznacza, że jego wieniec nie jest symetryczny i tylko jedna z tyk ma sześć odnóg.
Samiec jest w kwiecie wieku, ma około dziesięciu lat. Wiek ten szacujemy jednak nie na podstawie budowy wieńca, ale dzięki długiej obserwacji, ocenie budowy ciała i zachowania. Nie jest też wcale wykluczone, że w kolejnym roku jego wieniec będzie okazalszy, a nasz bohater nagle okaże się pięknym czternastakiem. Na szczęście wygląd tyk nie stanowi dla niego problemu, bo nawet ten skromniejszy wieniec w zupełności wystarczył, by przegonić wszelką jelenią konkurencję.
Aby zatrzymać łanie wyłącznie dla siebie, samiec dysponuje całym repertuarem zachowań. Zazwyczaj wystarczy donośny ryk i groźna postawa, a reszta adoratorów szuka szczęścia na innej polanie. Nie zaszkodzi jednak kilka środków zaradczych. Jednym z takich sposobów jest zaznaczanie terenu - rozgrzebanie ziemi i zostawianie na niej zapachów. Próbkę takich zachowań obserwujemy na filmie poniżej.