Żółty pyłek jest dosłownie wszędzie, wdziera się w każdy zakamarek lasu. Dostaje się także do naszego układu oddechowego przyprawiając niekiedy o nieprzyjemne uczucie duszności i powodując uporczywy ból głowy. Cóż to takiego? Sosnowy pyłek, to on jest sprawcą tych nieprzyjemnych dolegliwości, a ściślej rzecz biorąc pyłek pochodzący z żółtych, męskich kwiatostanów rośliny.

Sosna w naszej szerokości geograficznej jest jednym z najważniejszych gatunków lasotwórczych. Związane jest to z dwoma czynnikami: żyznością gleb, a także niewielkimi wymaganiami tego gatunku. Sosny w Polsce osiągają nawet trzydzieści i czterdzieści metrów wysokości, a w Puszczy Białowieskiej stwierdzono drzewa przekraczające czterdzieści metrów.


Sosny rosną dość szybko, zwłaszcza w okresie młodszym, ale co ciekawe, są to drzewa, które żyją dość długo i mogą stanowić jeden z ważniejszych gatunków starodrzewi w lasach szpilkowych i mieszanych. W odpowiednich warunkach żywotnością mogą dorównywać klonom, a nawet dębom (choć jeśli chodzi o dęby, to raczej w ich dolnej granicy żywotności, czyli około trzystu lat). W wyjątkowych sytuacjach sosny dożywają pół tysiąclecia, konkurując długowiecznością nie tylko z dębem, ale też lipą.