Młode zaskrońce pojawiają się zazwyczaj pod koniec wakacji oraz na początku września. Uważajcie na nie przemierzając Puszczę Białowieską rowerem podczas wakacyjnego wypoczynku. Niestety, wciąż wiele z młodych zaskrońców ginie pod kołami.

A jak wygląda rozród zaskrońców? W czerwcu, niekiedy także w maju odbywają się gody zaskrońców. Dochodzi do nich najczęściej w pobliżu zimowych kryjówek, w miejscach zacisznych, aczkolwiek dobrze nasłonecznionych. Jak zapewne dobrze wiecie, gady te uwielbiają ciepło. Gody odbywają się często w grupach, niekiedy nawet dość licznych. Samce ocierają się o samicę, a czasem wokół jednej samicy może kłębić się nawet kilku samców. Gdy samica dopuści już samca, to zapłodnienie nie następuje jednak od razu. Materiał genetyczny jest zdeponowany i czeka na czas owulacji.
Samica składa białe, nieco wydłużone jaja, o długości trzech centymetrów i wadze około trzech gram. Jest ich około trzydziestu. Samica wyszukuje miejsc, gdzie będzie zapewniona odpowiednia temperatura i wilgotność do inkubacji. Mogą to być butwiejące rośliny, skupiska torfu bądź też wilgotna gleba.