Zapewne kojarzycie niezapominajki z niewielkimi roślinami kwitnącymi na niebiesko. I jest to jak najbardziej celne skojarzenie. W Puszczy Białowieskiej wśród tych kwiatów znajdziecie jednak prawdziwe giganty, a są nimi niezapominajki błotne. To właśnie wysokość łodygi znacząco wyróżnia niezapominajkę błotną od pozostałych niezapominajek.

Odnalezione przez nas niezapominajki błotne wystawały z wody na wysokość kilkudziesięciu centymetrów. Sama roślina może sięgać niemal jednego metra, co jak na niezapominajkę stanowi prawdziwe monstrum.

Przyjmuje się, że niezapominajki błotne rosną na bagnistych brzegach, torfowiskach, a nawet podmokłych łąkach. W tym przypadku wyrosły akurat z dna jeziorka, co prawda na płyciźnie, ale z miejsca znacznie oddalonego od brzegu.

Roślina przytwierdzona jest do powierzchni za pomocą płożących się kłączy, które przechodząc w kanciastą łodygę, wystawiają roślinę ponad lustro wody. Górna część łodygi rozwidla się i rozgałęzia, wydając piękne kwiaty. Te natomiast zebrane są w charakterystyczny sierpik.