Oczobarwnica większa to jedna z trzech gatunków oczobarwnic występujących w Polsce.
Jest ona bardzo podobna do łątek i trudno się temu dziwić, gdyż należy właśnie do tego rodzaju. Ze względu jednak na charakterystyczną cechę, jaką jest zabarwienie oczu, uzyskała nazwę oczobarwnicy.
Zwróćcie więc uwagę na oczy, które charakteryzują się czerwoną, niemal brunatną barwą. U samców zazwyczaj w tym kolorze są całe oczy, a u samic barwa ta zaznacza się tylko w ich górnej części. Płeć rozpoznacie też po kolorze ciała - u samców dominuje kolor niebieski i czarny, u samiczek zielony i czarny a niekiedy miejscami niebieski. Pamiętajcie jednak, że zarówno u oczobarwnic, jak i innych gatunków ważek mogą występować odstępstwa od tych reguł.
Jak na ważki z rodzaju łątka przystało, nie są to owady duże. Długość ciała dochodzi do czterdziestu milimetrów, natomiast rozpiętość skrzydeł sięga pięćdziesięciu milimetrów.


Ważki te preferują większe stawy i zbiorniki wodne, stąd też Topiło jest w zasadzie jedynym oprócz Gnilca zbiornikiem, w którym mogą czuć się doskonale. Uwielbiają przesiadywać na roślinności utrzymującej się na powierzchni wody, jak grążel żółty, czy grzybień biały, a tych na Topile jest pod dostatkiem. Rozglądając się bądźcie czujni, gdyż na liściach tych roślin można także zobaczyć inne gatunki ważek.