W Puszczy Białowieskiej możecie napotkać przeróżne gatunki rdestów. Jeden z nich wyraźnie jednak góruje nad swoimi kuzynami, a jest nim rdest wężownik. Roślina upiększa swoim delikatnym różem wiosenne łąki, tworząc niekiedy większe łany. 

Rdest wężownik był bardzo dobrze znaną rośliną przez naszych przodków, zwłaszcza jego grube kłącze, wykazujące właściwości lecznicze. Ziele wężownika pomocne było w leczeniu ostrych nieżytów dróg oddechowych, anginie, a nawet wykorzystywane jako dodatek do kąpieli celem poprawienia stanu skóry. Oprócz zastosowań leczniczych, rdest służył również do garbowania skór i farbowania tkanin.
Rdest wężownik jest najważniejszą rośliną żywicielską dla bardzo ładnego i niezbyt często widywanego motyla, czerwończyka fioletka należącego do rodziny modraszkowatych. Co prawda larwy tego owada żerują także na liściach rdestu żyworodnego i szczawiu zwyczajnego, to jednak rdest wężownik stanowi dla nich danie główne. Od końca maja do końca wakacji możecie zabawić się w detektywa i spróbować odnaleźć na liściach rdestu dobrze zamaskowaną, zieloną gąsienicę, albo nakrapianą, lepiej już widoczną poczwarkę.