Winniczek jest dość często spotykanym ślimakiem w Puszczy Białowieskiej, lubi miejsca wilgotne, a tych zdecydowanie tutaj nie brakuje. Można go spotkać w lasach, wzdłuż rzek i na otwartych przestrzeniach gdzie żywi się świeżą roślinnością. Jego muszla jest charakterystyczna, kremowo-biała lub jasnobrązowa i ma od 3 do 5 cm szerokości. 

Pod koniec maja zaczynają się ślimacze gody. Choć winniczki (Helix pomatia) są hermafrodytami i wytwarzają zarówno gamety męskie jak i żeńskie, szukają partnera do wymiany materiału genetycznego w wyniku zapłodnienia krzyżowego. W lipcu i czerwcu z jaj wylęgają się młode ślimaki, które w sprzyjających warunkach mogą przeżyć nawet do 20 lat. By przetrwać zimowe trudy zakopują się wśród liści i w luźnej glebie. Jako jedne z niewielu ślimaków, potrafią wytworzyć wapienne struktury, zamykające otwór w muszli.

W Polsce winniczka objęto ochroną częściową, ale pod określonymi warunkami można go zbierać. Od wieków jest on cenionym przysmakiem, na którym poznali się już starożytni Grecy i Rzymianie.