Pszczolinki, czyli pszczoły w wersji pomniejszonej, to bardzo interesujące i bardzo pożyteczne owady. Podobnie jak pszczoły miodne, pomagają wielu gatunkom roślin w zapyleniu, czyli w rozmnażaniu. W Puszczy Białowieskiej obok trzmieli są nieocenionym składnikiem entomofauny.
Funkcjonują nieco inaczej niż znane wszystkim pszczoły miodne. Pszczolinki są zazwyczaj samotnicami, żyjąc w wykopanych w ziemi, bądź piaskowych korytarzach. Mogą też tworzyć kolonie, ale każda samica jest w tej kolonii dla siebie królową i ma własną „komnatę”. Niektóre też wykorzystują szczeliny i otwory w murach, by tam założyć gniazdo i wyprowadzić kolejne pokolenie owadów.
Wiele pszczolinek nie produkuje miodu na wzór pszczół. Larwom za pokarm musi wystarczyć to, co samica dla danej larwy przygotuje, a później, larwa zamykana jest w „pszczelim dziecięcym pokoiku” z jedzeniem, dla bezpieczeństwa przed intruzami. Na tym rola matki się kończy.

Niektóre pszczolinki, po zjedzeniu pokarmu przygotowanego przez mamę, przepoczwarczają się we wspomnianym „dziecięcym pokoiku” i z pełnym brzuchem przesypiają słodko zimę. Domowe pielesze opuszczają wówczas na wiosnę następnego roku.