Wszystkie gatunki rzeżuch, które występują w Puszczy Białowieskiej są jadalne. Rzeżuchy gorzkiej wypatrujcie zwłaszcza w olsach. Najlepiej szukać jej w różnego rodzaju ciekach wodnych i strumieniach. Takie warunki są właśnie dla rzeżuchy gorzkiej najlepsze i istnieje duże prawdopodobieństwo, że tam właśnie ją spotkacie.
Rzeżucha gorzka zaczyna kwitnąc w maju, a kończy swoje kwitnienie najczęściej w czerwcu. Nie okres kwitnienia jest jednak w jej przypadku najważniejszy, a raczej wytrwałość na niskie temperatury. Liście rzeżuchy gorzkiej rozwijają się już na przedwiośniu, nawet wówczas, gdy jeszcze miejscami zalega śnieg. To właśnie one, zwłaszcza młode liście, stanowią największą wartość kulinarną rośliny. Nie znaczy to oczywiście, że jeśli rzeżucha zakwitnie, to się już do niczego nie nadaje. Tak nie jest, ale wówczas musimy liczyć się z tym, że jej liście będą już mocno ponadgryzane przez owady.
Rzeżucha gorzka jest wciąż rośliną wielce niedocenianą, podobnie jak rzeżucha łąkowa, z którą niekiedy tworzy mieszańce. Jeśli zdecydujecie się na samodzielny zbiór ziela, to dobrze się do tego przygotujcie, by nie popełnić jakieś nieprzyjemnej pomyłki. No i rzecz jasna, nie zbierajcie rośliny na obszarach chronionych!