Wiosenne kwiaty mają coś takiego w sobie, że zwracają uwagę mocnymi barwami, przyciągają wzrok i ożywiają las po długim okresie szarości runa. W tym czasie zazwyczaj nie brakuje wody, Zalega ona w zagłębieniach, a rzeki i mniejsze cieki wodne wzbierają, podnosząc swój poziom i rozlewając się na przybrzeżne tereny.
Takie warunki są idealne dla knieci błotnej (Caltha palustris), zwyczajowo zwanej kaczeńcem. Wyrasta w miejscach zabagnionych, na torfowiskach, brzegach jezior, czy w zagajnikach olszy.
Pąki knieci przygotowane są przy powierzchni przez całą zimę, by wystrzelić w odpowiednim momencie. Jeden kwiat może wyprodukować nawet 200 nasion, co zwiększa szansę na powodzenie. Gdy krople wody uderzają o żółte płatki kwiatu, nasiona wystrzeliwują w świat, rozpoczynając niesamowity spektakl przyrody.
Młode części rośliny, po odpowiedniej obróbce są jadalne. Kaczeniec jest także stosowany jako roślina lecznicza. Okłady z ziela łagodzą i przyspieszają gojenie się ran, działają przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo.