Usiadłem na wywróconym pniu drzewa przyglądając się wilczym śladom. Mimochodem zwróciłem też uwagę na wystające ze świerkowej kłody owocniki jakiegoś grzyba. Z początku bez większego zainteresowania, tak zajęty byłem tropem wilka, lecz już po chwili wreszcie do mnie dotarło! Cóż to za grzyb się trafił tego słonecznego, zimowego i wietrznego dnia? 

To niszczyca płotowa. Grzyb ten występuje na drewnianych elementach ogrodzeń oraz innych drewnianych elementach w gospodarstwie, stąd jego nazwa. Opanowuje gatunki iglaste, zwłaszcza świerk. Występuje jednak również w lasach, czego najlepszym dowodem jest owe znalezisko. Niszczyca płotowa to grzyb, który wytwarza owocniki wieloletnie, ale może się też zdarzyć, że wytrwają niektóre z nich tylko jeden sezon.
Niszczyca jest grzybem bardzo interesującym z tego względu, że prowadzi do bardzo szybkiej destrukcji drewna. To grzyb bardzo ekspansywny, wytrzymały na niekorzystne warunki atmosferyczne, wygrywa na tym polu z wieloma innymi grzybami i mam tutaj na myśli głównie brak dostatecznej wilgoci.
Biorąc pod uwagę ogromne masy suchego drewna świerkowego po przejściu gradacji kornika drukarza, grzyb ten z pewnością przyczyni się bardzo do szybkiego rozkładu świerkowych pni i rozpoczęcia procesu mineralizacji.

 


Zapamiętam sobie to stanowisko teraz nie tylko ze względu na częstą obecność wilków, ale również na obecność niszczycy. Jestem ciekaw jak będzie przebiegać ekspansja grzyba w tym miejscu. Póki co, nie widziałem wielu pni zainfekowanych niszczycą, ale podejrzewam, że już tej jesieni sytuacja się mocno zmieni.

Autor: Artur Hampel