Nie każda, bo nie każda jest motylem. Miodunka ćma to bardzo ładna roślina, którą spotkacie podczas wiosennych spacerów w Puszczy Białowieskiej. Wyrasta niezbyt wysoko, do około dwudziestu centymetrów, ale jest pięknie zwieńczona „bukietem” kwiatów w kolorze różowym i czerwonym. Ciekawostkę stanowi fakt, że kwiaty fioletowe są starsze od tych różowych, a wydaje się przez to jakby roślina wyprowadzała kwiaty o dwóch różnych wybarwieniach. W rzeczywistości, kwiaty różowe z upływem czasu również staną się fioletowe.
Miodunka ćma uznawana jest za roślinę leczniczą i pomocną w walce z chorobami płuc, w tym z gruźlicą oraz w rekonwalescencji po przebytych chorobach układu oddechowego. W dawnych czasach, celem poprawienia właściwości leczniczych, mieszano ziele miodunki z porostem granicznikiem płucnikiem, zwanym też po prostu porostem płucnikiem. Obecnie porost ten znajduje się pod ścisłą ochroną i występuje również w Puszczy Białowieskiej.
Miodunka ćma jest bardzo blisko spokrewniona z miodunką plamistą, zwaną też miodunką lekarską, która ma charakterystycznie plamiste liście. Część botaników uznaje nawet miodunkę ćmę za podgatunek miodunki plamistej. Różnice między roślinami są jednak bardzo widoczne. Dodatkowo, zasięg miodunki plamistej jest ograniczony, gdy tymczasem miodunka ćma jest rośliną pospolitą niemal w całym kraju.
Miodunka lubi lasy liściaste, wilgotne, a nawet stanowiska nadrzeczne. Roślina szybko rzuca się w oczy, przede wszystkim z powodu jej odmiennych w kolorach kwiatów.