Pniarek różowy uznawany jest za grzyb dość rzadki, choć w Puszczy Białowieskiej widuję go dość często. Najliczniejsze skupiska spotkałem przy Trybie Bagiennym.
Różowe wybarwienie hymenoforu od razu rzuca się w oczy, przez co pomylenie pniarka różowego z pniarkiem obrzeżonym jest niemal niemożliwie. Niestety, grzybowi grozi całkowity zanik. Związany jest bowiem głównie ze świerkiem, a wraz z ubytkiem lasów świerkowych pniarek różowy traci swoje środowisko występowania.
W ostatnich latach w Puszczy Białowieskiej doszło do ogromnej gradacji kornika drukarza, a przez to do ogromnych zmian w strukturze wiekowej drzewostanów świerkowych. Liczba starych świerków drastycznie się zmniejszyła. Pomimo tego, iż obecnie pniarek różowy jest grzybem o wiele częściej widywanym niż w innych regionach Polski, a nawet Europy, to jego przyszłość w Puszczy jest przesądzona. Wraz z zanikiem starych drzewostanów świerkowych zacznie zanikać też ta rzadka, wymierająca huba. Czy zniknie z Puszczy Białowieskiej całkowicie? Tego niestety nie sposób przewidzieć na sto procent, na pewno jednak jej występowanie za kilkanaście lat będzie znacznie rzadsze.

Autor: Artur Hampel