Nostrzyka białego możecie znaleźć nieco łatwiej w obrębie Puszczy Białowieskiej, niż prezentowanego już wcześniej nostrzyka żółtego. Obie te rośliny lubią rosnąć po sąsiedzku, mają podobne wymagania co do nasłonecznienia oraz gleby i w zasadzie zajmują też podobne nisze ekologiczne.
Nostrzyk biały przybył do nas z Afryki, a w związku z tym, że zachowuje odporność na mrozy, zadomowił się również na obszarze Puszczy Białowieskiej. Jest przy tym dość znaną i docenianą rośliną miododajną, bywa nawet uprawiany. Jego właściwości sprzyjają wielu celom, jak choćby rekultywacji zdegradowanych gleb. Jest także wydajną rośliną pastewną i nawozową.
Jak nietrudno się domyślić, ucieczka z upraw nie jest wielką trudnością dla tej rośliny. Nostrzyk łatwo przedostaje się z upraw do środowiska naturalnego, gdzie rośnie i rozmnaża się w stanie dzikim.
Nostrzyk biały stanowi roślinę żywicielską dla kilku gatunków motyli, w tym modrogończyka wędrowca. Spotkanie tego motyla, nie tylko w Puszczy Białowieskiej, ale nawet w całej Polsce byłoby jednak niemałą sensacją. Zachęcam do obserwacji i poszukiwań, nie tylko w Puszczy Białowieskiej, ale wszędzie tam gdzie mieszkacie i oczywiście, gdzie rosną nostrzyki.
AH