Nostrzyk żółty rośnie na obrzeżach puszczańskich lasów. Słynie z tego, iż wydziela przyjemny zapach siana. Dzieje się tak za sprawą związku chemicznego – kumaryny. Do czasu powstania pąków kwiatowych zawartość tej substancji w roślinie jest stosunkowo niewielka, ale jej stężenie rośnie wraz z rozwojem kwiatów, a w większych dawkach jest ona związkiem trującym, także dla zwierząt.

Nostrzyk żółty urozmaica krajobraz, zwłaszcza przez swoją wielkość i ładne, obficie kwitnące, żółte kwiaty. Dostarcza też cennego nektaru puszczańskim owadom, jest uważany za roślinę niezwykle miododajną.

W medycynie ludowej nostrzyk żółty również znalazł swoje miejsce, głównie w leczeniu układu krwionośnego, żylaków, a nawet hemoroidów. Ziele nostrzyka stosowano też w wielu mieszankach ziołowych na przeróżne dolegliwości, ale nie zalecam stosowania go na własną rękę, gdyż może przynieść to efekt odwrotny do zamierzonego.

Roślina stanowi też bazę pokarmową dla conajmniej czterech gatunków modraszków, między innymi dla modraszka aleksis, który w Puszczy Białowieskiej jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, wydaje się więc, że obecność nostrzyka żółtego w puszczy jest dla tego motyla wręcz zbawienna.
Nostrzyk żółty znajdziecie na stanowiskach słonecznych takich jak łąki, nieużytki i ogólnie zaniedbane tereny, w tym pochodzenia antropogenicznego. Można też go wypatrywać w obrębie torów kolejowych, choćby tych prowadzących z Hajnówki do Białowieży.

Autor: Artur Hampel