W Puszczy Białowieskiej możemy spotkać wiele gatunków gołąbków, część z nich, to smaczne i cenione grzyby. Przed nami gołąbek zielonawy, najłatwiej go rozpoznać, gdy kapelusz jawi się w zielonawych i turkusowych barwach. Bywa jednak i tak, że kolory kapelusza są bardzo jasne, niemal białe.
Jedną z cech charakterystycznych grzyba jest popękany na poletka kapelusz. Dotyczy to zwłaszcza starszych owocników. Grzyb potrafi urosnąć do dość pokaźnych rozmiarów, kapelusz osiąga nawet dziesięciocentymetrową średnicę.

Gołąbek zielonawy zaliczany jest do najsmaczniejszych grzybów, musicie jednak uważać. Można go łatwo pomylić ze śmiertelnie trującym muchomorem zielonawym, zwanym potocznie sromotnikowym. Muchomor posiada zazwyczaj kołnierz na trzonie, choć może on być słabo widoczny, miejcie się więc na baczności.

Gołąbek zielonawy pojawia się w Puszczy Białowieskiej na różnych stanowiskach, zarówno w lasach liściastych, jak i mieszanych. Występuje w niewielkich grupach, zaledwie po kilka sztuk lub pojedynczo.

Autor: Artur Hampel