Na pewno wiele razy zwróciliście uwagę na biały nalot pokrywający liście, zwłaszcza dobrze widoczny na młodych dębach. Występuje on jednak nie tylko na dębach, ale również na wielu innych gatunkach roślin. Na zdjęciach możecie zaobserwować go na liściach klonu.

Czym jest ta biała powłoka? To grzyb należący do mączniakowców, pasożytów, których grzybnia rozwija się właśnie na blaszkach liściowych. Substancje pokarmowe czerpie z rośliny poprzez cienkie strzępi wnikające w głąb liścia. Strzępki wyrastają z przylg, dzięki którym grzybnia przyczepiona jest do powierzchni liścia.

Mączniakowce rozwijają się wyłącznie na żywych liściach, co związane jest z podkradaniem roślinie substancji pokarmowych. Rozmnażanie może odbywać się bezpłciowo, wówczas konidia (zarodniki), które wytwarzane są w ogromnych ilościach, mogą być przenoszone na inne liście, a nawet na inne rośliny poprzez owady, wodę i wiatr.

Rozmnażanie płciowe przebiega nieco inaczej i następuje głównie jesienią. Wyrastają wówczas maleńkie, najczęściej kuliste owocniki z mikroskopijnymi wypustkami. To one pozwalają dopiero określić konkretny gatunek mączniakowca.

Pasożyt potrafi silnie osłabiać rośliny, wywołując chorobę zwaną mączniakiem prawdziwym. Grzyb ten jest szczególnie groźny dla bardzo młodych drzewek, gdyż potrafi doprowadzić nawet do ich zamarcia.

Autor: Artur Hampel