Piękna gąsienica z długimi szczecinkami i karminowym „ogonkiem” jest larwą nocnego motyla o nazwie szczotecznica szarawka. Łatwiej ją zaobserwować od dorosłego motyla ze względu na jaskrawe ubarwienie, które już z daleka rzuca się w oczy. 

Gąsienice szczotecznicy szarawki mogą występować w kilku kombinacjach barwnych. U niektórych dominuje żółta, u innych czerwona, brązowa, a nawet biała. W przypadku formy białej charakterystyczny jest też biały „ogonek”. Jaskrawe ubarwienie i długie szczeciniaste włoski, chronią gąsienicę przed zagrożeniami, choć nie wszystkie ptaki się tym przejmują, ot, choćby wilgi.

Gąsienica nie jest zbyt duża, w pełni swojego rozwoju nie przekracza pięciu centymetrów. Najczęściej w październiku schodzi pod ściółkę, gdzie niemal natychmiast przeobraża się w poczwarkę i pod postacią poczwarki zimuje. Maj wita już będąc uskrzydlonym motylem.
W Puszczy Białowieskiej posiada doskonałe warunki do rozwoju, jej głównymi roślinami żywicielskimi są brzoza, grab i leszczyna. Nie pogardzi również dębem. Szczotecznicy szarawce nie brakuje więc bazy żerowej, niezwykle ekspansywny grab zajmuje coraz większe powierzchnie puszczy. Podobnie dzieje się z brzozą, która odnawia się intensywnie na ogołoconych z drzew pokornikowych powierzchniach.

Autor: Artur Hampel