W Polsce możemy wyróżnić kilka rozchodników, ale dlaczego właśnie ten gatunek nazwano ostrym? Wszystko sprowadza się do piekącego smaku tej rośliny, wykazującej też właściwości lecznicze. 

W medycynie ludowej stosowano go przy schorzeniach układu krążenia, a także na choroby skóry. Na uwagę zasługuje zawarty w nim związek o nazwie rutyna. Jego działanie jest dość dobrze poznane, głównie w zakresie wspomagania witaminy C.
Rozchodnik ostry jest rośliną niewielką, ale dość łatwo rzucającą się w oczy. Na szczycie gęsto ulistnionych łodyżek wyrastają jaskrawe, żółte kwiaty. Dorasta średnio do około dziesięciu centymetrów wysokości, tworząc zwarte, niekiedy płożące kobierce. Średnica jaskrawych, żółtych kwiatów nie przekracza jednego centymetra. 

Bardzo charakterystyczne dla rozchodnika ostrego są jego skórzaste i grube liście. Dzięki zdolności do magazynowania wody, sprawiają, że roślina całkiem nieźle znosi suszę.

W Puszczy Białowieskiej rozchodnik pojawia się w miejscach raczej suchych, można go wypatrywać choćby wzdłuż linii kolejowej biegnącej z Hajnówki do Białowieży. 

W biocenozie leśnej, prócz tego, że jest rośliną miododajną, chętnie odwiedzaną przez pszczoły, to stanowi też pokarm dla bardzo wąskiej grupy motyli z różnych rodzin.

Autor: Artur Hampel