Przewrócone drzewa to częsty widok w puszczańskich lasach, niektóre jednak wykroty zwracają szczególną uwagę. Wystający z ziemi system korzeniowy układa się w niezwykłe kształty, które już z daleka pobudzają wyobraźnię i nie raz przestraszyły puszczańskich wędrowców.

Choć drzewo jest już martwe, to wciąż stanowi ważną część ekosystemu. Wśród leżących konarów możemy obserwować niezwykłe gatunki grzybów, a wystarczy uchylić odrobinę kory, by dostrzec też całe rzesze owadów. Pod ogromnym pniem i w cieniu sterczących korzeni schronienie znajdują także całkiem spore ssaki. Upłynie jeszcze wiele lat, zanim wykrot całkowicie zniknie z powierzchni, ukryty pod grubą pierzyną mchu.

Nie zawsze zdjęcia oddają skalę puszczańskiej przyrody, a przecież wykroty są często kilka razy większe od stojącego obok, dorosłego człowieka. Na pniu usiadł jeden z naszych autorów, Artur Hampel. Teraz fotografia nabiera właściwej perspektywy, a ogrom konstrukcji, którą utworzyły przewrócone drzewa budzi respekt. Uwierzcie nam bowiem, że Artur nie należy do najdrobniejszych miłośników przyrody.