Niewiele później po groszku pachnącym zakwita groszek leśny. Wygląda nieco inaczej od swojego wcześniej zakwitającego kuzyna. W odróżnieniu od groszku pachnącego, lubi rosnąć w pozycji leżącej, osiągając przy tym całkiem spore długości, przekraczające nawet metr.

Groszek leśny możecie spotkać w Puszczy Białowieskiej w wielu miejscach, począwszy od głębi leśnych ostępów, a kończąc na przydrożnych łąkach i torowiskach. Nie jest wymagającym gatunkiem pod względem żyzności gleby i zasobności w wodę. Choć widywałem leśny groszek w wielu miejscach Puszczy Białowieskiej, to jednak nigdy nie sprawiał wrażenia rośliny bardzo licznie występującej. Możliwe, że ma to związek z jego wymaganiami co do zawartości wapnia w glebie, gdyż takie stanowiska mogą być preferowane.

Skoro już mówimy o groszku leśnym, to nie sposób nie wspomnieć o bardzo podobnym do niego, uznanym do niedawna za gatunek wymarły, groszku różnolistnym. Jeżeli będą postępować w Puszczy Białowieskiej prace związane z odtwarzaniem rzadkiego siedliska jakim jest świetlista dąbrowa, to kto wie, może w utracona niegdyś roślina powróci w puszczańskie strony.

Z groszkiem leśnym związany jest ściśle pewien gatunek nocnego, niewielkiego motyla o nazwie łacińskiej Grapholita gemmiferana. Groszek leśny stanowi dla niego główną roślinę żywicielską, a sam motyl, choć ma niewielką rozpiętość skrzydeł (niewiele ponad centymetr), to cechuje się niesamowitym ich deseniem.

AH