Galasy to niezwykłe twory występujące na roślinach, głównie na liściach. Fantazyjne wyrośla wywoływane są między innymi przez roztocza, grzyby, mszyce, muchówki, błonkówki, a nawet chrząszcze. Architektem wyrośla, które widzicie na zdjęciu jest błonkówka - szypszyniec różany, należący do rodziny galasówkowatych.

Jak dochodzi do rozwoju tego ciekawie uformowanego galasu? Otóż samice szypszyńca składają jaja w pąkach dzikiej róży, z których wylęgają się larwy. Wydzielane przez larwy związki chemiczne wpływają na zachowanie się rośliny, która zaczyna wytwarzać nietypowe tkanki zastępujące normalne kwiaty i liście. Wewnątrz takiego osobliwego wytworu komórek roślinnych żyje kilka niewielkich, około pięciomilimetrowych czerwi. Przepoczwarczają się dopiero na wiosnę, ale co ciekawe, jako owady obupłciowe.


Wielkość wyrośli może się znacząco różnić. Największe osiągają około sześciu, ośmiu centymetrów i początkowo są barwy zielonej. Z upływem czasu czerwienieją, by następnie utracić nieco ze swojej kędzierzawości i wybarwić się na kolor brązowy. Galas pełni jednocześnie kilka ról dla owada. Stanowi ochronę przed drapieżnikami i innymi niekorzystnymi czynnikami, ale jest też miejscem rozwoju oraz bazą żerową.

Autor: Artur Hampel