W bogatych w wodę puszczańskich uroczyskach możecie znaleźć bardzo ciekawą roślinę z „najeżonymi” owocami. Właśnie od wyglądu owocostanów wzięła się jej nazwa - jeżogłówka gałęzista.


Jeżogłówka jest rośliną ściśle związaną ze środowiskiem wodnym. Nietrudno ją dostrzec, gdyż specyficzny wygląd kwiatów, czy później owoców po prostu przykuwa wzrok. Wyrasta na płytkich, najczęściej przybrzeżnych wodach, choć sama nie jest rośliną małych rozmiarów. Jej długość może przekraczać znacznie ponad metr wysokości. Pędy jeżogłówki unoszą się nad wodą, czasem niemal poziomo, co stanowi idealne miejsce na czatownię dla wielu gatunków ważek.
Naukowcy przebadali już jeżogłówkę pod względem przydatności w farmacji. Roślina  wykazywała jedynie znaczącą aktywność wobec bakterii, która jest człowiekowi bardziej przydatna, aniżeli mu szkodzi, chodzi o bakterię zwaną laseczką sienną.


Jeżogłówka wybiera gleby bogate w substancje odżywcze oraz muliste dno. Kwitnie od czerwca do lipca, a po przekwitnięciu pojawiają się wsponiane, charakterystyczne najeżone główki.