Magiczny czas lata dobiega powoli końca, chyląc się delikatnie ku jesieni. Na drzewach widoczne są pierwsze, żółte liście, a noce zdają się być chłodniejsze. Złote pola pokryły się snopkami ściętych zbóż, które zapewnią zapasy słomy na kolejny rok.
Podlasie jest wyjątkowym miejscem, w którym przeplatają się różne kultury oraz wierzenia, tradycje katolickie i prawosławne. W obu Kościołach w sierpniu święcone są tegoroczne zioła, kwiaty i ścięte zboża. Katolicy obchodzą święto Matki Boskiej Zielnej, a prawosławni Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny prawie dwa tygodnie później - 28 sierpnia. Pomimo różnic w rachubie kalendarza juliańskiego i gregoriańskiego, zwyczaje splatają się we wspólnych obrzędach.
Uroczystości mają znaczenie dziękczynne za pomyślnie zebrane dary pól, łąk i lasów. Poświęcone zioła mają mieć większą moc uzdrawiania organizmu, a ziarna zbóż wykorzystywane są do pierwszych zasiewów, by zapewnić powodzenie i wysokie plony w następnym sezonie. Wedle staropolskich obyczajów święcone kwiaty kładzie się pod głowę zmarłym osobom z rodziny. Święto ma wymiar nie tylko religijny, przypomina również o szacunku dla przyrody i darów jakimi nas obdarza.