Bodziszek leśny charakteryzuje się ładnymi, dużymi kwiatami w barwach różowofioletowych. W porównaniu z kwiatami choćby bodziszka cuchnącego jest prawdziwym gigantem, potrafi wyrosnąć na niemal metr wysokości, obficie przy tym kwitnąc. Choć w niektórych regionach kraju gatunek ten jest spotykany rzadko, a niekiedy nawet wcale, to w Puszczy Białowieskiej jest rośliną pospolitą i liczną.

Bodziszka leśnego możecie napotkać w wielu miejscach puszczańskiego kompleksu, szczególnie należy go wypatrywać w lasach bogatych, zwłaszcza liściastych i mieszanych. Choć nazwa wskazuje, że występuje on w głębi lasu, to cecha ta przypisana jest raczej bodziszkowi cuchnącemu. Bodziszek leśny woli natomiast miejsca bardziej nasłonecznione, takie jak leśne dukty, czy skraj lasu. Upiększa też swoimi kwiatami obrzeża śródleśnych polan, których w Puszczy Białowieskiej jest całkiem sporo.

Bodziszek leśny doceniany jest także przez miłośników ogrodów jako roślina okrywowa i na wszelkiego rodzaju rabaty kwiatowe. Jest odporny na mróz, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność rośliny.

Autor: Artur Hampel