Żarnowiec miotlasty zachwyca swoim blaskiem, zwłaszcza po deszczu, w świetle zachodzącego słońca. W Puszczy Białowieskiej jest go coraz więcej, a sprzyjają temu liczne miejsca pozbawione drzew, częściowo wskutek gradacji kornika drukarza.

Rośnie w formie niewielkich krzewów, często w zwartych zbiorowiskach. Kwitnie na żółto, grając całą gamą złotych kolorów. Uczciwie trzeba przyznać, że widok jest tak spektakularny, że nie sposób przejść obok kwitnącego żarnowca obojętnie.

Żarnowiec ma niesamowitą zdolność ekspansji i dominowania nad innymi roślinami, w tym nad gatunkami lasotwórczymi. Jest rośliną skutecznie i szybko opanowującą nowe areały, utrudniając tym samym odnowienie naturalne. Pomimo tego, nie sposób nie pamiętać o wielu pozytywnych aspektach występowania żarnowca w puszczańskich lasach. Pomijając walory estetyczne, żarnowiec jest rośliną miododajną, co korzystnie wpływa na wiele gatunków owadów żyjących w Puszczy Białowieskiej. Posiada też ważną, z punktu widzenia żyzności gleby, zdolność do wiązania azotu i ta cecha jest również niezwykle pożądana, zwłaszcza na siedliskach uboższych. Roślina nie przepada tylko za mroźnymi zimami. Jego pędy przemarzają, co nie oznacza, że ginie bezpowrotnie. Ma silny i rozbudowany system korzeniowy, który daje szansę na przetrwanie.Z dobroci żarnowca korzystają nie tylko owady. Stanowi on także doskonałą przekąskę dla zwierząt jeleniowatych. Sarny bardzo chętnie korzystają z żarnowca, stąd też jedna z ludowych jego nazw, to „sarnina”. 

Warto wspomnieć, że żarnowiec nazywany jest również zajęczym grochem, witeczką, miotlichą bądź też mietlicą. Te ostatnie określenia, jak również oficjalna nazwa gatunkowa, odnoszą się do praktycznego zastosowania pędów żarnowca, a mianowicie do wyrobu mioteł. Nie tylko zresztą miotły wykonywano z jego pędów. W dawnych czasach wyplatano z nich różne, przydatne w życiu codziennym artykuły, choć nie tak trwałe jak wiklinowe. Wykorzystywany był do włókiennictwa, stanowił doskonały materiał do produkcji worków.
Dopełnieniem zastosowań praktycznych jest wykorzystanie tej rośliny dla ludzkiego zdrowia. Żarnowiec miotlasty jest bowiem uznaną rośliną leczniczą dbającą o ludzkie serduszka, zwłaszcza te z arytmią.

Autor: Artur Hampel