Kokoryczka wonna należy do rodziny szparagowatych, lubi rosnąć w cienistych lasach Puszczy Białowieskiej. Często pojawia się w towarzystwie czosnku niedźwiedziego, ale nie tylko, bo jest od czosnku rośliną bardziej pospolitą. Wielokrotnie widziałem, jak doskonale radzi sobie w przyziemniej warstwie, schowana pod innymi roślinami zielnymi. Szczególnie widoczne jest to podczas pielęgnacyjnego obkaszania drzewek na uprawach leśnych, gdzie po skoszeniu roślin ukazuje się w dolnej warstwie kokoryczka wonna w doskonałej kondycji.

Kokoryczka po przekwitnięciu wydaje sporej wielkości czarne jagody, które są trujące. Cała roślina wykazuje właściwości toksyczne, choć wykorzystywana jest także jako roślina lecznicza na przykład w leczeniu cukrzycy.

Bardzo podobna do kokoryczki wonnej jest jej kuzynka, kokoryczka wielokwiatowa. Tak bardzo podobna, że potrzeba naprawdę wprawnego oka, by je od siebie odróżnić. Kokoryczka wonna preferuje jednak lasy nizinne, a kokoryczka wielokwiatowa chętniej rośnie w górach.
Kokoryczka chętnie wykorzystywana jest w ogrodnictwie. Nic dziwnego, doskonale nadaje się na stanowiska zacienione i pod okapami drzew, gdzie trudno zadbać o zakwitanie, a nawet rozwój innych roślin.

Autor: Artur Hampel