Okrężnicę bagienną możecie spotkać w Puszczy Białowieskiej w miejscach zalanych wodą. Jak sama nazwa wskazuje, związana jest z terenami bagiennymi, choć nie tylko bagna stanowią jej środowiska życia. Znajdziecie ją także w wielu śródleśnych zbiornikach wodnych.

Roślina ta pojawia się w grupach i większych skupiskach, a w okresie kwitnienia sprawia, że lustro wody zamienia się w swoistą wodną, kwietną łąkę. Nie sposób przejść obok takiego krajobrazu obojętnie, widok jest wprost bajeczny!Jak to się dzieje, że bylina ta wyrasta prosto z wody? Otóż kłącza zagnieżdżone są w gruncie, pod wodą, warto tutaj dodać, wodą stojącą. Z kłączy wyrasta dość długa łodyga, na której wyrastają szeroko rozpostarte, osadzone w okółkach liście o kształcie grzebieniastym i głęboko wciętych blaszkach liściowych. Ustawione są w stosunku do łodygi prostopadle, co optymalizuje dostęp do światła w sytuacji, gdy liście te znajdują się pod wodą. Część nadwodna w okresie kwitnienia jest gęsto usłana kwiatami.

Zastanawiałem się, czy okrężnica powiązana z ekosystemami wodnymi może stanowić roślinę żywicielką dla jakiegoś gatunku motyla. Mimo usilnych starań nie znalazłem informacji, by stanowiła pokarm gąsienic, co wydaje się poniekąd logiczne. Z całą pewnością jednak może stanowić dobre miejsce do rozwoju innych owadów, jak choćby ważek, których larwy, by się przeobrazić muszą wyjść z wody, a łodygi okrężnicy wydają się być do tego celu miejscem idealnym.

Autor: Artur Hampel