Dąbrówka rozłogowa preferuje lasy liściaste, charakteryzuje się niebieskimi kwiatami, które przyciągają niektóre gatunki owadów. U nasady zalążni znajdują się bowiem sporej wielkości miodniki, z których lubią korzystać zwłaszcza dwa gatunki motyli dziennych - dostojka eufrozyna i dostojka selene.
Roślina ta wykorzystywana była w medycynie ludowej. Już od dawna doceniano jej właściwości w leczeniu chorób skórnych. Do tego celu wykorzystywane są liście, z których, w połączeniu z innymi substratami, wykonuje się maść.

Dąbrówka rozłogowa, ze względu na dużą liczbę kwiatów na łodydze, znalazła też swoich amatorów w ogrodnictwie. Poskutkowało to wyhodowaniem całej gamy kultywarów, różniących się od siebie kolorem liści oraz kwiatów.

W poszukiwaniach dąbrówki w lesie musicie jednak uważać, bo łatwo ją pomylić z inną rośliną trującą. Choć występują między nimi różnice, to dla mniej zorientowanego amatora puszczańskich wojaży, rośliny te mogą wydać się identyczne. Wspomnianą rośliną o toksycznych właściwościach jest żmijowiec. Jego kwiaty są podobnej budowy i barwy, choć inne jest ich osadzenie na łodydze. Inaczej też u żmijowca wyglądają liście. Pamiętajcie więc, jeśli chcecie korzystać z dobrodziejstw ziół, zawsze konsultujcie swoje zbiory z osobami, które dobrze je rozpoznają. Rośliny potrafią być równie niebezpieczne jak grzyby!

Autor: Artur Hampel