Łania, samica jelenia, z młodym czyli tzw. cielakiem. O tej porze roku to zjawisko typowe. Maj i czerwiec to bowiem miesiąc w którym rodzą się małe jelonki. Zapłodniona we wrześniu podczas rykowiska łania wydaje na świat młode po 34 tygodniach ciąży (231-238 dni).

Zwykle rodzi się jedno, rzadziej dwa cielęta. Tuż przed porodem ciężarna łania oddala się od własnego stada. Czas rozwiązania i następne kilka tygodni spędzi w odosobnieniu, co zmniejsza szanse przeżycia młodych. Po porodzie łania zjada łożysko, aby jego zapach nie przyciągał drapieżników. Młode osobniki mają na ciele charakterystyczne cętki, stanowiące kamuflaż. Znikną one z sukni (futra) dopiero na jesieni. Wyjątkową cechą jest również słaby zapach, niewyczuwalny dla drapieżników.

Cielęta po 8 dniach zaczynają już chodzić za matką. Łania karmi młode mlekiem do lutego, chociaż w miarę upływu czas znaczenie tego pokarmu maleje. Warto zwrócić uwagę na to, że odnalezienie samotnego cielaka w lesie nie oznacza, że został on odrzucony. W większości przypadków matka jest jednak w okolicy. Często stara się nawet odwracać uwagę drapieżników.

Po kilku tygodniach łanie znowu zbierają się w stada, czyli tzw. chmary, ale robią to stopniowo zaczynając o małych grup kończąc na większych. Pełną dorosłość młode osiągają w 2 roku życia."