Opowiadałem niedawno o gwiazdnicy wielkokwiatowej. Nadeszła pora na kolejny i oczywiście nie ostatni gatunek gwiazdnicy występującej licznie w Puszczy Białowieskiej. Jest nią gwiazdnica gajowa, chyba najładniejsza wśród swoich roślinnych kuzynek.

O uroku tej rośliny decydują płatki korony, które są fantazyjnie wcięte, co nadaje kwiatom filigranowości, a zarazem delikatności. Długie słupki kwiatów nasuwają skojarzenia z liliami, choć gwiazdnice oczywiście liliami nie są i nie są z nimi bezpośrednio spokrewnione.

Gwiazdnicę gajową możecie spotkać w Puszczy Białowieskiej niemal wszędzie. Bardzo często rośnie w towarzystwie gwiazdnicy wielkokwiatowej. Odróżnienie tych gatunków nie powinno nastręczać większych trudności, choć mniej wprawnemu oku może wydawać się, że to jedna i ta sama roślina. Jednak po bliższym przyjrzeniu się, szybko dostrzeżecie różnicę w kwiatach.

Niewątpliwą ciekawostką dotyczącą gwiazdnicy gajowej jest fakt rozmnażania się dzięki rozłogom, które pokryte łuskami płożą się po ziemi i wytwarzają korzenie. Oczywiście rozmnażanie nie jest zdeterminowane jedynie do sposobu wegetatywnego. Gwiazdnica jest również zapylana przez owady, a nawet przez wiatr. Na dodatek jest rośliną miododajną, co na pewno doceniają puszczańskie owady.

Gwiazdnica lubi lasy liściaste i żyzne gleby. Lubi też miejsca zacienione, choć bardzo często możecie ją spotkać rosnącą wzdłuż bogatej sieci dróg Puszczy Białowieskiej.

Autor: Artur Hampel