Populacja zająca w Polsce do połowy lat 70. ubiegłego stulecia wynosiła ponad 3 miliony osobników. Obecnie szacuje się, że zwierząt tych jest około 700 tysięcy. 

Zimą, na przełomie stycznia i lutego, zwierzęta te rezygnują z samotnego trybu życia i przystępują po raz pierwszy do godów (tzw. parkoty). Gody powtarzane są mniej więcej co 3 miesiące. Samica wyprowadza nawet cztery mioty, a w każdym z nich na świat mogą przyjść cztery maluchy. Podczas miotu, w układzie rozrodczym samicy dochodzi do nadpłodnienia, a w macicy mogą się rozwijać dwa mioty jednocześnie. Pod koniec ciąży samica zachodzi więc w następną i jest ciężarna podwójnie.

Samica opiekuje się młodymi karmiąc je raz dziennie mlekiem, potomstwo ukryte jest wówczas w roślinności i czeka cały dzień na matkę. Okres ten trwa około 30 dni. Już po dwóch tygodniach młode mogą jednak osiągnąć samodzielność. Niestety, często są zabierane przez niedzielnych spacerowiczów - ludzie myślą, że małe się zgubiło i wynoszą je z lasu. Pamiętajcie, że zające to zwierzęta dzikie, bardo źle znoszą niewolę. Zdarza się, że w naturze dożywają nawet kilkunastu lat.