Chyba każdy ją zna, chociaż zwykle omijana jest szerokim łukiem. Spotkanie z pokrzywą grozi bowiem nieprzyjemnym, lecz na szczęście niegroźnym poparzeniem. To roślina pospolita i rozpowszechniona niemalże na całej kuli ziemskiej (oprócz strefy tropikalnej), a wciąż w tak małym stopniu ją doceniamy.

Najlepsze i najbardziej obfite w dobroczynne substancje są młode, majowe pokrzywy. Możecie ją jednak zbierać przez cały sezon (od maja do września) i z pewnością wyjdzie to na zdrowie. Nasze babcie zbierały pokrzywy gołymi rękami, kroiły i dodawały do pożywienia hodowanego drobiu. Ptaki jedząc ziele, zwiększały nośność, natomiast ręce, poparzone małymi włoskami tej rośliny, unikały zmian reumatycznych.

Surowcem leczniczym są zarówno części nadziemne jak i kłącza – zbierane na jesień. Wszystkie mają dobroczynne działanie dla organizmu - dostarczają witamin i minerałów, obniżają ciśnienie krwi, pobudzają przemianę materii. Pokrzywa bardzo skutecznie wzmacnia organizm, wykazuje też działanie przeciwcukrzycowe, pobudzając funkcje trzustki. Stosowana jest w kosmetyce jako składnik szamponów i odżywek. W dawnych czasach, odwar z korzenia pokrzywy, połączony z miodem, pomagał dziewczętom w uzyskaniu pięknej cery.

Pokrzywę, podobnie jak len, używano do wyrobu włókien na worki i odzież. Przerobione, czy zakopane świeże ziele jest doskonałym nawozem dla roślin uprawnych. Korzystajcie z dobroci natury!