Zajęcza kapusta, to inne określenie szczawika zajęczego, uroczej niewielkiej roślinki kwitnącej na biało. Kwiaty zaś ozdobione są delikatnym rysunkiem pod postacią cienkich, karminowych kresek na płatkach korony. Liście z kolei, do złudzenia przypominają liście koniczyny. Z wyglądu oczywiście, bo w smaku jak sama nazwa może już sugerować, szczawik zajęczy najbardziej przypomina szczaw, choć nie o tak intensywnym smaku.

Ziele szczawika zajęczego w Puszczy Białowieskiej będzie nam już towarzyszyć aż do jesieni. Jak już gdzieś się pojawi, to zazwyczaj jest go pełno. Rośnie nie tylko na ziemi, ale bardzo lubi porastać próchniejące, leżące kłody i grubsze gałęzie, gdzie towarzyszy mu próchnica i mech. Występując na ziemi potrafi przykryć glebę całymi łanami.

Tak smaczna roślina jest też cennym suplementem diety i zapewne wykorzystywana w tym celu od zamierzchłych czasów. Można smakować jej liście bez dodatków, a można używać do sałatek. Są nawet kuchenni specjaliści, którzy na bazie zajęczej kapusty ugotują zupę i zrobią pyszną lemoniadę!