Wiosenny groszek to kolejna roślina, która umila wędrówki po Puszczy Białowieskiej. Pospolity, wszędobylski groszek. Jego różowe i fioletowe kwiaty potrafią przybrać też formę białą, co stanowi nie lada rzadkość i trzeba mieć sporo szczęścia, by trafić na taki okaz.

Ta ładna, subtelna roślina dorasta do około czterdziestu centymetrów wysokości i lubi pojawiać się w większych, bądź mniejszych skupiskach. Podobnie jak gajowiec żółty, groszek wiosenny jest zapylany wyłącznie przez trzmiele. Przynajmniej nauka nie potwierdziła innych możliwości.



Groszek wiosenny znany jest nie tylko z Puszczy Białowieskiej. To roślina chętnie wprowadzana do ogrodu w celach ozdobnych. Wraz z upływem czasu, młode kwiaty zmieniają barwę, najczęściej z purpurowej na niebieską i niebieskofioletową.

Być może komuś uda się spotkać pasyna debraka - pięknego motyla, dla którego groszek wiosenny jest podstawową rośliną żywicielską. Motyl ten niezwykle rzadko pojawia się w Polsce, a w Puszczy Białowieskiej w ogóle nie występuje, choć może kiedyś, kto wie… Przyroda nie takie sprawia niespodzianki.