Czosnek niedźwiedzi nie stracił na popularności po dziś dzień. Niektórzy sądzą, że jego właściwości zdrowotne i bakteriobójcze są wyższe nawet aniżeli popularnego czosnku. W rzeczywistości czosnek niedźwiedzi posiada nieco inny skład chemiczny, ale istotnie jego właściwości bakteriobójcze zostały potwierdzone naukowo.


Zakres dobroczynnego działania czosnku niedźwiedziego jest imponujący. Wykorzystywano go celem wzmocnienia układu naczyniowego, pobudzającego trawienie, a nawet jako środek oczyszczający organizm z toksyn. Mówi się również o zaletach związanych w walce z rakiem, miażdżycą, infekcją górnych dróg oddechowych, czy infekcjami grzybiczymi. Posiada również właściwości antyoksydacyjne, czyli neutralizujące wolne rodniki w organizmie.


Na zbiór liści tej rośliny należy posiadać właściwe zezwolenia i jest obwarowany konkretnymi restrykcjami. Ochrona tej rośliny spowodowała, że jest coraz częściej uprawiana w przydomowych ogródkach.
Liście mogą być spożywane świeże, bądź suszone, w formie przyprawy i dodatków do sałatek. Wykorzystuje się również świeże liście do sporządzania „masła czosnkowego”. Niektórzy twierdzą, iż na bazie czosnku niedźwiedziego można sporządzić doskonałą nalewkę. 

Ciekawostkę może stanowić fakt, że również cebulki tej rośliny wykorzystywano niegdyś w medycynie ludowej i w kuchni.

Autor: Artur Hampel