Oczywistym jest, iż podczas obserwacji Puszczy Białowieskiej natkniemy się na organizmy, które bardzo trudno oznaczyć. Z takim okazem przyszło i mnie się spotkać.

Z początku sądziłem, że rozpoznanie tego gatunku najprawdopodobniej z rodziny gąsienicznikowatych nie nastręczy zbyt wielu trudności. Cechy charakterystyczne prezentowanego owada są przecież wyraziste, a nawet wyjątkowe. Niestety, po dziś dzień nie udało mi się zidentyfikować gatunku na podstawie zdjęcia.


Zanim jednak udam się z nim do naukowców specjalizujących się w tej dziedzinie, pozostawię dla was pewnego rodzaju zagadkę. Być może któryś z czytelników pokusi się o rozwiązanie? 

Rozpoznawanie gatunków, to nie tylko świetna zabawa i odskocznia od codziennych trosk i problemów. Jest to też czynność, która z każdym rozpoznanym gatunkiem ułatwia nam identyfikację kolejnego, choćby z tej samej rodziny.
Odnajdywane cechy wspólne pomagają w obrębie danych taksonów, pozwalając nam na coraz szybsze i coraz bardziej precyzyjne przypisanie nazwy do danego gatunku. Dzięki tej wiedzy, można dowiedzieć się ze szczegółowych źródeł wielu interesujących informacji, a nawet samemu starać się zweryfikować ich prawdziwość.


Szczerze zachęcam do obserwowania puszczańskiej natury, gdyż na pewno wiele gatunków pozostało jeszcze do odkrycia. Być może nawet ta błonkówka jest jednym z nich?
Zapraszam do edukacyjnej zabawy, rozpoznajmy nieznajomą ze zdjęcia!

Cykl: "Wędrując po Puszczy". Autor: Artur Hampel