Korzeniowiec sosnowy źródło: wikipedia - Jerzy Opioła

Okazuje się, że tak nielubiana przez leśników huba może być nadzieją dla ludzi chorych na nowotwór jelita grubego. Tak wnioskują naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Politechniki Białostockiej. Korzeniowiec sosnowy – bo o nim mowa występuje w Puszczy Białowieskiej i charakteryzuje się dużym potencjałem biologicznym. Jest to najgroźniejszy grzyb, który atakuje pnie drzew. Występuje przy szyi korzeniowej lub na korzeniach. Zajmuje głównie drzewa iglaste, zwłaszcza sosnę, ale nie oszczędzi także buka, graba, olszy czy brzozy. Grzyb ten wywołuje zgniliznę systemu korzeniowego, a tym samym osłabia go i redukuje. Powoduje to zmniejszenie statyczności drzewa, a w konsekwencji jego wywrócenie.

Budowa morfologiczna: ok. 5 - 10 cm średnicy, owocniki konsolowate o nieregularnym kształcie i faliście powyginane o barwie ciemnoczerwono-brązowej.

W Polsce działa bank ekstraktów grzybów Puszczy Białowieskiej, który obejmuje ponad 150 gatunków. W Puszczy Białowieskiej występuje ok. 1,7 tys. grzybów. Nie znany jest jeszcze skład ani właściwości większości z nich, co daje nadzieję na wynalezienie leków na inne groźne choroby.