W XIX wieku puszczy nie dzieliła żadna granica państwowa. Dziś na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej znajduje się około 42 proc. Kompleksu leśnego zwanego Puszczą Białowieską.

W lasach działały też inne oddziały. W kwietniu 1863 roku w Puszczy Knyszyńskiej zaczął być formowany oddział Walerego Wróblewskiego. Znaleźli się w nim uczniowie szkoły leśnej w Sokółce. Dołączała do nich drobna szlachta i chłopi.  

Jak piszą Bartłomiej Samarski i Janusz Danieluk, przeciwko powstańcom w Puszczy Knyszyńskiej Maniukin wysłał  około 40 tysięcy żołnierzy. 27 Kwietnia 1863 r. doszło do koncentracji wojsk powstańczych w okolicach Lipowego Mostu, gdzie spotkały się oddziały Walerego Wróblewskiego i płk Onufrego Duchyńskiego. 28 kwietnia doszło do bitwy koło wsi Waliły. Zginęło w niej około 32 powstańców, a 18 dostało się do niewoli.  

2 maja miała miejsce kolejna koncentracja powstańczych oddziałów powstańczych z terenów w ostępie Budziska. Obozowali tam oni przez miesiąc, Rosjanie zaatakowali ich i zmusili do wycofania się 1 czerwca.  

W czerwcu doszło do największe bitwy pod  Królowym Mostem. Oddział Edwarda Kiersnowskiego – „Groma” zaatakował regiment wojsk rosyjskich. Ale wkrótce Rosjan wsparły posiłki, Polaków okrążono. Z okrążenie udało im się wydostać, jednak 22 powstańców zginęło.