Jego szara sylwetka zaledwie migała między drzewami. Wilk to wyśmienity znawca terenu, niezauważalnie i szybko przemierza puszczę, poruszając się sobie znanymi ścieżkami. Jego widok zawsze wywołuje u człowieka ogromne emocje. Podziwiamy go, odczuwając jednoczenie ogromny respekt i strach.

Lęk przed człowiekiem odczuwa także wilk. Odwzajemniając nasze obawy omija człowieka szerokim łukiem, wyczuwając jego obecność z daleka. Na spotkanie z tym drapieżnikiem mamy więc w puszczy niewielkie szanse.

Odruchowo zastanawiamy się jednak, co by się stało, gdybyśmy stanęli z nim w oko w oko. Niestety, przy spotkaniu z wilkiem nie możemy czuć się w pełni bezpieczni. Choć wilk najprawdopodobniej oddali się od nas, to trzeba zachować ostrożność, mając w pamięci, że wilki nie są zwierzętami łagodnymi. Zawsze przypominam, że są potencjalnie niebezpieczne dla człowieka - zaznacza profesor Henryk Okarma, biolog z Instytutu Ochrony Przyrody PAN. Trudno traktować wilka, jak łagodne zwierzątko. Spotkanie z watahą może stanowić zagrożenie, tak samo jak napotkanie na drodze grupy psów.